Skorocel Kopijovitý (Plantago planceolata)
Je rastlina z čeľade skorocelovité.
Určite ste sa s ním stretli. Prikladá sa na drobné rany, či štipnutia hmyzom. Skorocel je veľmi účinná bylina na uvoľnenie hlienov. Je dobrý na dýchacie cesty a ako vonkajšie použitie pri kožných zápaloch a malých ranách. Čerstvá vytlačená šťava pôsobí proti zápalom.
Zber skorocelových listov je najlepší v prírode, kde sú odľahlé lúky, na mieste ďaleko od výfukových emisií a iných škodlivých látok.
Keď už budete mať lístky nazbierané a nebudete vedieť čo s nimi, máme pre Vás recept na skvelý macerát!
MACERÁT ZO SKOROCELU KOPIJOVITÉHO:
MATERÁL NA 500 ml
- 50g listov skorocelu kopijovitého
- 500 ml olivového oleja
POTREBUJETE:
- 7 dcl pohár s vekom
- plátno, sitko na z cedenie ,alebo starú plachtu
- 2 sklenené fľaše 250 ml
DOBRA PRÍPRAVY
- 5 minút na naloženie
- 4 týždne lúhovanie
- 10 minút filtrovanie
POSTUP:
1. Listy skorocelu neumývajte (pokiaľ bude obsahovať príliš veľa tekutiny ,môže sa olejový základ pokaziť), preto je dobré pokiaľ použijeme vysušené lístky skorocelu. Tie buď čerstvé (na striháme), suché (podrvíme), dáme do pohára, zalejeme olivovým olejom a dobre uzavrieme.
2. Takto pripravenú zmes necháme približne 4 týždne lúhovať (macerovať) na teplom a slnečnom mieste. Nádobu sem- tam jemne pre trepeme.
3. Po 4 týždňoch vylúhovaný skorocel v olivovom oleji precedíme buď cez jemné sitko, plátno, plachtu atď. a nalejeme do sklenených fliaš (musia byť úplne suché a čisté!).
Skorocelový elixír by mal byť uložený na tmavom, ale nie teplom mieste. Najlepšie komora, pivnica. Macerát zo skorocelu možno nanášať priamo na postihnuté miesta, pri štipnutí komárom, drobné vonkajšie poranenia, podráždenú kožu alebo drobné popáleniny. Prajeme príjemné užívanie.
Napísala: Ing. Ivana Včelíková (záhradná architektka)
Sú liečivé rastliny, o ktorých chcete vedieť viac? Chcete si vytvoriť vlastnú bylinkovú záhradku, ale neviete ako na to? Kontaktujte nás a my Vám radi poradíme!