Mak vlčí (Papaver rhoeas)

Mak vlčí pochádza zo Stredomoria a na územie Slovenka sa vlčí mak dostal v období neolitu spolu s osivom.
Práve je obdobie kedy tieto červené zázraky nazývané tiež ako ,,Bábik“ sa objavujú na okrajoch polí, lúk, ako burina v záhradách a násypoch.Mak dokáže svojou sýto červenou farbou prilákať nejedno zvedavé oko.
MÝTUS
Určite ste počuli či už od svojich starých rodičov, alebo rodičov aby ste si nepotierali oči keď sa maku dotknete, lebo oslepnete…Preto aj názov (Mak slepí). Je to len mýtus!
Mak vlčí je významným pamätným symbolom vojakov. Symbolom plodnosti a smrti. Lupene z kvetu maku, posypané soľou, sa používali pri rituáloch proti urieknutiu.
V ľudovom liečiteľstve sa používa na ukľudnenie, ako sedatívum a proti kašľu. Zberajú sa lupene maku (Flos papaveris rhoeados), na poludnie slnečného dňa, aby lupene boli dostatočne vysušené
Príprava : 2 ČL lístkov z maku, na šálok vody.
DROGA?!
Mak vlčí je slabo jedovatý. V malom množstve požitia je málo toxický. Konzumácia veľkého množstva semien tohto maku však spôsobuje zvracanie. Omnoho nebezpečnejší je Mak siaty (pestovaný druh). Získava sa z jeho nedozretých makovíc ópium (pôsobí na nervový systém). Ópium z nedozretých makovíc obsahuje alkaloidy (morfín, kodeín…) z morfínu sa pripravuje droga –heroín.
Ďalšie divorastúce druhy maku, ako mak poľný (Papaver argemone L.), mak pochybný (Papaver dubium L.) a mak hybridný (Papaver hybridum L.). (Na liečebné využitie bezcenné, ako dekorácia je makovica veľmi preferovaná)
Napísala: Ing. Ivana Včelíková (záhradná architektka)
Sú liečivé rastliny, o ktorých chcete vedieť viac? Chcete si vytvoriť vlastnú bylinkovú záhradku, ale neviete ako na to? Kontaktujte nás a my Vám radi poradíme!
Zdroj:
- (obr.1) Dostupné na internete: http://www.sashe.sk/rustikal/detail/venec-z-makovic (online 12.08.2015, 17:00)